İzmir'in Yöresel Lezzetleri

İzmir'in Yöresel Lezzetleri


İnsanlarının naifliği, modernliği ve kibarlığıyla öne çıkan illerimizden olan İzmir, köklü tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ve elbette ki yöresel lezzetleriyle nevi şahsına münhasır’dır. Yılın 4 mevsiminde hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerini ağırlayan ilimiz geniş gezi rotasıyla da sizlere macera dolu bir tatil vaat ederken İzmir’in yöresel lezzetleri sayesinde de midenizi şenlendirecek. Arnavutluk ve Rumlar başta olmak üzere Boşnaklar ve Yahudilere de tarih boyunca ev sahipliği yapmış olan Ege Bölgesi’nde en sevilen ve yaşamaya değer bulunan İzmir gelişmişliği sayesinde de her yıl nüfusunu katlayarak büyümeye devam ediyor. Özellikle deniz kıyısındaki konumu ve uluslar arası havalimanına sahip olmasından dolayı da bahar ve yaz aylarında yoğunluğunu ikiye katlayan şehri Adnan Menderes Havalimanı kiralık araç firmalarımız sayesinde kolayca gezebilirsiniz. Onca farklı kültürün yaşadığı ve miras olarak sadece tarihi dokuları değil yöresele lezzetleri de bıraktığı şehirde öne çıkan tatları sıralayalım.

1.Boyoz


Kesinlikle ilk sırayı alması gereken bu şahane lezzet İzmirlilerin sabah kahvaltılarında yemekten asla bıkmayacakları hamur işlerinden sadece bir tanesi. İzmir!e özgü bir lezzet olan ve sade, çikolatalı, tahinli, tatlı ekşi, patlıcanlı, enginarlı ve peynirli gibi daha pek çok çeşidiyle yanında haşlanmış yumurtayla servis edilir. Her İzmir aşığının da çok iyi bildiği bu lezzeti tatmak için İzmir kiralık oto firmamızdan aldığınız aracınızla rotanızı Alsancak’a çevirin. Burada önünde kuyruklar olan Dostlar Fırını onlarca çeşit boyozuyla sizi bekliyor olacak. 

2.Gevrek


İsmiyle hep tartışma konusu olan gevrek aslında bir simit çeşididir diyebiliriz. Keza normal simitler gibi yumuşak olmayan ve sadece bu şehre özgü pişirme teknikleriyle kıtırlık kazanan bu bol susamlı çıtır çıtır gevrekleri adım attınız her noktada bulabilirsiniz ancak vapurla karşıya geçerken martı beslemek de daha çok hoşunuza gideceğine şimdiden eminiz. 

3.Kumru 


Pek çok farklı şehirde “İzmir kumru” diye bir yiyeceğin satıldığını görmüşsünüzdür ancak bu lezzetli atıştırmalığı ana memleketinde yemek en güzeli değil midir? Susamlı olarak üretilen özel bir ekmek içine yerleştirilen peynir, domates, biber sayesinde soğuk ya da salam, sucuk gibi malzemelerin kömür ateşinde pişirilerek sıcak halde sunulduğu sandviç kesinlikle İzmir’in meşhur ilçesi Çeşme’de yenmelidir. Merkeze 90 km uzaklıkta bulunan ve ziyaretçilerini kendine âşık eden bu ilçeye İzmir araç kiralama şirketleri sayesinde ulaşmak çok daha kolay olacaktır. 

4.Kabak Çiçeği Dolması


Kültürel bir lezzet olarak Girit mutfağından İzmirlilere miras kalan bu özel dolma hem yapım aşaması hem de lezzetiyle parmak ısırtacak yiyeceklerden biri. Binlerce kişinin “o da neymiş öyle” diye hayretler içinde kaldığı dolma isminden de anlaşıldığı gibi kabak sebzesinin büyüme aşamasında uç kısmında kalan çiçeğiyle yapılıyor. Gün ışığında solan ve doldurmaya imkan vermeyen bu çiçekleri gün ağarmadan toplayan İzmirliler içine özel bir dolma harcı koyup nefis kokulu kabak çiçeği dolmasını elde ediyor. Bunun gibi pek çok kültürel lezzeti tatmak için kuşkusuz hemen İzmir rentacar firmamızdan temin ettiğiniz aracınızla Girit yemeklerinin sergilendiği lokantalara gidebilirsiniz.

5.Midye Dolma


Her ne kadar tüm sahil kentlerimizde yeme imkanı bulunsa da İzmir halkı için fazla özel olan Midye dolma, 7’den 70’e her yaştan kişinin önünde uzun kuyruklar oluşturduğu atıştırmalıkların başında geliyor. Yemeyenlerin bile ağzını sulandıracak lezzette sıcacık yapılan bu midye dolmalar İzmir’in hemen hemen her ilçesinde farklı büyüklüklerde hazırlanıp satılıyor. Ancak hem manzarası hem de eşsiz lezzeti ve temizliğiyle midye yemek istiyorsanız hemen yapmanız gereken şey İzmirde kiralık araba firmamızdan aldığınız aracınızla rotanızı İnciraltı’na çevirin. Denizin dibince ister alkol eşliğinde isterseniz de sade olarak tüketebileceğiniz bu midyeleri kayalıkların üzerinde dalga sesleriyle tatmanızı tavsiye ediyoruz. 

6.Enginar Dolma


Daha önce ismini duymayan kişiler bile olsa da enginar İzmir için olmazsa olmaz sebzelerden biridir. Hele ki bir de lezzetini tutturup ağzınızı sulandıracak kıvamda yapılmış bir enginar dolması sizi kendisine aşık edebilir. “Bu İzmirliler de ot çöp ne bulsa yiyor” diyenlerdenseniz şehre adım atar atmaz gideceğiniz her restoranda kolayca bulabileceğiniz enginar dolmanın mutlaka tadına bakın. Eğer ilk defa yiyecekseniz nasıl yendiği hakkında da bilgi alabilir hatta Urla’da yapılan Enginar Festivali hakkında da detaylı bilgiler alabilirsiniz. Eğer şehir ziyaretiniz Nisan ayına denk gelirse hemen Adnan Menderes havaalanı rent a car noktalarımızdan aldığınız aracınızla 58 km’lik bir yolu giderek Urla’ya da mutlaka uğrayın. Belki de buradaki şarapları da tatmak ister ya da sevdiklerinize armağan olarak almayı düşünebilirsiniz. 

7.Şevketi Bostan Otu


İzmirliler için tam bir ot delisi desek yanlış olmaz. Onlarca farklı otun yemeğini, mezesini yapan bu sıcakkanlı insanlar doğadaki pek çok faydalı otunda takipçisidir. Sabah kahvaltılarından tutunda akşam eğlence mezelerine kadar daha önce hiç görmediğiniz, adını duymadığınız ve ilk defa tadacağınız otları kullanan İzmirlilerin en sevdiği yemeklerden birini de şevketi bostan otu oluşturuyor. Bazı ilçelerinde akkız yöresel ismiyle de anılan bu yiyecek aslında dikenli ve temizlemesi zor bir bitkidir. Haşlama ya da kavurma yöntemiyle yemeğe dönüştürülen ve bol zeytinyağlı olarak hazırlanan şevketi bostanı dilediğiniz her restoran ve lokanta da kolayca bulabilirsiniz. 

8.Çığırtma


Yine farklı bir isimle karşınıza çıkacak olan çığırtma yemeği sadece İzmir Bergama’ya özgü yöresel lezzetlerden bir tanesidir. Şehir otogarından yaklaşık 1 saat 39 dakikalık bir mesafede bulunan ve köklü geçmişiyle onlarca tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Bergama’ya arac kiralama İzmir firmamızdan destek alarak ulaşabilirsiniz. Bu ilçede birbirinden özel ve lezzetli yiyeceği yan yana görebileceğiniz lokantalar bulunuyor. Doğallığı ve yalınlığıyla dikkat çeken ilçede çok sevilen çığırtma ise patlıcan, biber ve domatesten yapılan yanında da bol sarımsaklı köy yoğurduyla tüketilen bir yiyecektir.

9.Yoğurtlu Gopez


Pek çoğumuzu asla balık yanında yoğurt tüketmeyiz, öyle değil mi? Zehirleme yapar algısıyla asla yan yana tüketmek istenmeyen bu iki lezzeti Eski Foça’da denemeye ne dersiniz? Gopez balığı kullanılarak hazırlanan ya da kupa balığı tercih edilen bu lezzet aslında bir meze ve her balık restoranında karşınıza illaki çıkacaktır. Kızartılan balıkların üzerine bol yoğurt dökülüyor ve kızdırılan pul biber ve cevizlerle süsleniyor. İzmir airport kiralık araç firmamız sayesinde 1 saat 21 dakikada bu lezzeti tatmak için Eski Foça’ya gidebilirsiniz.

10.Deniz Börülcesi


İzmir deyince akıllara balık, balık deyince de faydaları say say bitmeyen ottan mezeler geliyor. İşte bu mezelerin başını çeken ve İzmirlilerin akşam sofralarında olmazsa olmaz kabul edilen bir diğer yöresel lezzet kuşkusuz ki deniz börülcesi oluyor. Deniz kıyısına yakın yerlerde yetiştiği için İzmir’in sahil kasabalarında mutlaka tatmanız gereken bu şahane ot mezesi bol ekşi ve sarımsak ile servis edilir ve bunaltıcı yaz sıcaklarında hafif gir yiyecek olarak çok sık tercih edilir.

11.Nohutlu Börek


“Börek her yerde aynı börektir” demeyin sakın çünkü daha Bergama’ya özgü nohutlu böreği tatmadınız. Keza pek çok kişinin nohut bu kadar lezzetli olabilir mi diye hayıflandığı bu özel ve yöresel lezzet kadınların beş çaylarından tutunda kahvaltı sofralarına kadar pek çok yerde tercih ediliyor. El açması yufkalar ile yapılan ve haşlanmış nohut kullanılan böreklere şekil vermek ise yapan kişilerin hayal dünyasına kalmış.

12.Bomba


Hemen hemen her İzmir fırınında karşınıza çıkan tatlılardan biridir Bomba. “Ne komik isim” dediğinizi duyar gibiyiz ama tatlı gerçekten isminin hakkını veriyor çünkü ikinciyi hatta ve üçüncüyü yiyebilene ödül vermek lazım. Kurabiye olarak yapılan ve ince hamuruyla şaşkınlık yaratan bombanın asıl etkisi içerisindeki bol miktardaki çikolatadan geliyor. Ortadan ikiye böler bölmez akan tatlısıyla çikolata aşıklarını kendine bağlayan bu yöresel lezzeti Alsancak’ta konumlanan meşhur pastanelerde denemenizi öneriyoruz. Bu konuda yine Herycar Rent A Car firmamızdan temiz ettiğiniz İzmir rent a car aracınızı ulaşımda kullanabilirsiniz. 
İlginizi Çekebilir
Whatsapp Telefon